Metin Abay – Her Gecenin Bir Sabahı Oluyor

Misafir: Metin Abay
Eser Adı: Her Gecenin Bir Sabahı Oluyor
Tür: Düz Yazı

Yazmaya başlarken en çok zorlandığım kısımdır giriş yapmak. Sonrası… Sonradan akla uyar ve dökülür bütün kelimeler, cümleler ip gibi dizilirler sıraya.

Tıpkı zaman gibi akar gider.

Karanlıktan korkmamalı insan. Karanlıkta olmak ışığa ulaşamayacağın anlamına gelmez. Aksine ışığa ulaşmanı sağlar.

Herkesin bir sıkıntısı vardır şu hayatta ama kimseninki kalıcı değildir.

-Öyle değil mi?

Oturup bir düşünelim. Hayatımızda çocukluğumuzdan bugüne kadar ne sıkıntılar gördük, ne üzüntüler yaşadık. Hangisi kalıcı oldu ki? Hangisi geçmedi? Hangisi geçmişin tozlu raflarında birer anı olarak kalmadı ki bundan sonrakiler kalıcı olsun.

Karanlık denktir sıkıntıya, sıkıntı getirir üzüntüyü. Peki neden karanlıkta olur sadece bu ruh hali? Gündüz hiç mi dertlenmeyiz? Hiç mi üzülmeyiz? Karanlığın kendisi mi sıkıntıdır yoksa?

En kötüsü bence ‘’sessizlik’’. Sessizlikte düşünürsün. Kendinle konuşursun. Zihnin sana oyunlar oynar; ya sen kazanırsın ya zihnin.

Evet belki de genelde galip gelen zihindir. Ama herkesin zihninin parlak bir alanında sessizliğin çaresi ses ve karanlığın çaresi de ışık olursa.

-Hala zihin kazanmaya devam eder mi?

Yoksa biraz da şartları eşitlemiş olur muyuz?

Bence oluruz ve işte o zaman kazanmaya başlarız.

Unutulmaması gereken en değerli şey:

Her karanlığın, aydınlanacağı

Her gecenin, gündüzü olacağı…

Unutmayalım, güneş her zaman yanımızda olacak.

Çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunların da rol aldıktan sonra zamanın akışına kendisini bırakarak denemeler yazmaya başladı, üç nokta… Herkesin yolu farklıdır, ulaşılmaya çalışılan amaç ise aynıdır. Ulaştığınız da sizleri orada bekliyor olacağım. Hikayelerimi bir de bu akıştan okumanızı, okurken de beni bulmanız ümidiyle…