Metin Abay – Görüş Açısı

Misafir: Metin Abay
Eser Adı: Görüş Açısı
Tür: Düz Yazı

İnsan neyden kaçar, nelerden korkar?

Ben bunca zamandır neyden kaçtım? Nelerden korktum? Kendime bile açıklayamadığım ne var? Ruhumun ve zihnimin özgürleşmesi için neler gerekli? Bir soru altında, onlarca soru işareti var. Ne yapmam gerekiyor? Mutlaka bir yolu var buradan çıkışın. Kendine bile söylemediğin şey ne, neler, korkular neler, nelerden kaçıyorsun? Bunu bulursan ruhun rahatlayacak ama nereden başlayacağını bilmiyorsun değil mi?

Arafta görmüyorum kendimi ama sorulara engel olamıyorum. En azından şunu dizginledim. Hayattaki beklentilerimin hemen olmasına gerek yok çünkü zamanı geldiğinde zaten olacak, oluyor, oldu…

Kendime not: Aradığını bul…

Kısa bir hikâye anlatıp bu olayı şimdilik kapatacağım.

Meksikalı bisikletçi hikâyesi:

Meksikalı vatandaşın biri bir gün bisiklet ile Amerika sınırına gelir. Gümrük polisi aramasını yapar ve seleden bir torba kum çıkar. Bir sorun yoktur. Meksikalı Amerika sınırını geçer.

Ertesi gün tekrar bisiklet ile gelir Meksikalı tekrar ararlar. Seleden sadece bir torba kum çıkar ve tekrar sınırı geçer. 3. gün tekrar gelir ve bu sefer narkotik polisi de vardır. Bu sefer narkotik polisi aramasını yapar. Fakat seleden sadece yine bir kum torbası çıkar. Haftalar, aylar hatta yıllar geçer bu süreçte. Her seferinde sınırı rahatça geçebilir Meksikalı.

Seneler sonra tekrar aynı memura denk gelir.

Memur dayanamaz ve sorar. Yıllarca bisiklet ile geçtin ve seleden her seferinde sadece bir torba kum çıktı. Artık emekliyim sana hiçbir şey yapamam. Doğruyu söyle ne götürüyordun veya kaçırıyordun Amerika’ya.

Meksikalı cevap verir.

-BİSİKLET…

İşte biz gördüğümüzü sandığımız şeylere sadece bakıyoruz.

Görmek ve bakmak arasındaki farkı iyi anlamamız gerekiyor. Sorular ve cevaplar arasındaki farkı anlayabilmek böyledir işte.

Kendini iyi gör…

Hayatını iyi gör…

Çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunların da rol aldıktan sonra zamanın akışına kendisini bırakarak denemeler yazmaya başladı, üç nokta… Herkesin yolu farklıdır, ulaşılmaya çalışılan amaç ise aynıdır. Ulaştığınız da sizleri orada bekliyor olacağım. Hikayelerimi bir de bu akıştan okumanızı, okurken de beni bulmanız ümidiyle…