Hepimiz Oradaydık: Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi (1981)

Hem Kolombiya’da, hem de dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede etkileri olmuş bir roman Kırmızı Pazartesi.

Gabriel Garcia Marquez 1981 yılında yazdığı bu eserinden sonra Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.

Roman sade ve sürükleyici bir dille aktarılmıştır. Olaylar, ana karakter Santiago Nasar’ın bir dostunun ağzından röportaj şeklinde anlatılmaktadır.

Herkesin işleneceğinden haberdar olduğu ama kimsenin engellemek için gerekli adımları atmadığı bir cinayetin öyküsüdür Kırmızı Pazartesi.

Cinayetin işleneceğinden daha kitabın başlarında haberdar oluruz. Ancak nasıl işlendiğini kitabın son sayfalarında öğreniriz. Bu merak unsurunun da etkisiyle sonuna kadar hiç kopmadan okuyabiliriz bu romanı.

Kitap, toplumun “Seyirci Etkisi” ifadesini hak eden müdahale etmekten kaçınma halini gözler önüne seriyor. Anlatılan hikâye gerçek yaşamdan. Olay, 1951 yılında yazar Gabriel Garcia Marquez’in çocukluğunu geçirdiği Sucre kasabasında yaşanmış bir namus cinayeti.

Kırmızı Pazartesi, Angela Vicario ve Bayardo San Roman’ın düğünüyle başlıyor. Nasar’ın ölümüne ise Angela’nın düğün gecesi bakire olmadığının anlaşılması üzerine anlattıkları sebep oluyor. Angela, ağabeylerine Nasar’la yaşadığı birliktelik nedeniyle bakire olmadığını söylüyor ve bu durum ölüm çanlarını harekete geçiriyor. Pablo ve Pedro Vicario kardeşler öldürmek için Nasar’ın peşine düşerler.

Aslında gördükleri herkese işleyecekleri cinayeti duyuran kardeşler içten içe Nasar’ın da duyup kaçmasını ümit eder. Ama hiç kimse Nasar’ı uyarmaz. Herkes bir başkasının bu belalı işi yapmasını beklerken o olan bitenden habersiz sokaklarda dolaşır. Kasabanın yakınından geçecek piskoposu görmek için en güzel giysileriyle karşılamaya gider, arkadaşı Cristo Bedoya ile dönüş yoluna koyulur. Eve giderken nişanlısı onu eve çağırır ve mektuplarını geri verir. Ağlayarak gitmesini söyler. Nasar şaşkındır. Nişanlısının babası ise Angela’nın ağabeylerinin onu öldürmek üzere aradığını söyler. Ancak artık çok geçtir. Takip edilmektedir. Ve evinin önünde öldürülür. Kitap, büyük kalabalığın ortak davranışıyla toplumsal ve bireysel iç çatışmaları sorgulatır bizlere.

Kitleler halinde bir cinayete sessiz kalınmasına şaşırır ve bu durumdan elbet ürkeriz. Ve en yalın haliyle karşılaştığımız gerçek şudur ki; bir suça bir kasaba dolusu insan susarak ortak olabilir.

İyi okumalar.

KÜNYE

İlk Baskı Yılı: 1981
Tür: 
Roman
Yazar: 
Gabriel Garcia Marquez