Bir Var Olma Hali: Yaftalı Tabut (2018)

Yaftalı Tabut, Türkiye’nin ilk kadın oyun yazarı, çevirmen ve hayatı mücadelelerle geçmiş bir devrimci olan Fatma Nudiye Yalçı’nın (1904-1969) hayatını anlatmakta.

Oyunun bugünü yakalayan bugüne dair de sorgulayıcı yaklaşmamızı sağlayan bir yanı var. Bu zemini örebilmiş olmasıyla da ayırt edici bir özgünlük kazandığını düşünüyorum.

Bilgesu Erenus’un yazdığı Yelda Baskın’ın yönettiği oyunda Fatma Nudiye Yalçı’nın yaşamının farklı dönemlerini farklı oyuncular canladırmakta.

Oyunda, 1920’lerden 1960’lara kadar Türkiye sosyalist hareketinin seyri de arka plan olarak işleniyor. Yakın tarihimizle yüzleşmemizi de sağlıyor aslında oyun.

Oyunun başında tüm oyuncular ellerinde yaftalı bir tabutla sahnede görünüyor. Sonra bu tabuttan çıkan yedi bavul oyunun her bir bölümünde konuyu ele almadan önceki geçiş nesnesi oluyor ve Fatma Nuriye Yalçı’nın hayatından kesitleri pür dikkat izlemeye başlıyorsunuz.

Yolu, Hikmet Kıvılcımlı ile kesişiyor. Hayatlarının bir döneminde beraberler. Yine önemli şairimiz Nazım Hikmet ile de yaşamının bir döneminde bir araya gelmişler. Böylece, Türkiye tarihinin önemli iki ismini de dönem atmosferinin bir parçası olarak izleyebiliyoruz.

Fatma Nudiye Yalçı’nın öz yaşam öyküsünün bize verdiği en temel mesaj ise mücadele etmekten vazgeçmeme üzerine. Hayat devam ediyor ve biz kadınlar kendi var oluşumuzu kendi ellerimizle örmeliyiz. Yaşamı sorgulamalı ve kendimizi var edebilmeliyiz. Bizi insan olmaktan uzaklaştıran her şeye karşı bunu yapmalıyız.

İBB Şehir Tiyatroları bünyesinde oynanan oyunda tüm oyuncular başından sonuna kadar profesyonel ve etkileyici bir oyunculuk ortaya koymakta.

Oyunda erkek karakterleri de kadın oyuncuların canlandırdığını görüyoruz. Ancak bu cinsiyet değişiminin üstesinden ustalıkla gelen oyuncu kadrosu tiyatronun merak uyandırıcı özelliğini oyun boyunca devam ettiriyor.

Kapalı gişe oynayan bu tiyatro oyunu mevcut oyunlar arasındaki en iyilerden. Şimdiden iyi seyirler.

 

KÜNYE

İlk Sahnelendiği Yıl: 2018
Tür: 
DramTrajedi
Yazan: Bilgesu Erenus
Yönetmen: Yelda Baskın
Oyuncular: Bensu Orhunöz, Ceren Hacımuratoğlu, Lale Kabul, Nazan Yatgın, Selin Türkmen, Şenay Bağ, Yeşim Mazıcıoğlu
Yardımcı Yönetmen: Özgür Atkın
Dramaturg:
Gökhan Aktemur
Müzik: Burçak Çöllü
Dekor Tasarım / Kostüm: Nihal Kaplangı
Koreograf: Senem Oluz
Işık Tasarımı: Murat Özdemir
Ses & Efekt Tasarım: Gökçe Selim
Asistan: Samet Silme
Asistan: Yunus Erman Çağlar
Asistan: Güzin Alkan