Unutulmayacak Bir Tiyatro: Yaralarım Aşktandır (2019)

Yaralarım Aşktandır oyunu İranlı şair Füruğ Ferruzad’ın hayatını aktarıyor.

Füruğ Ferruzad şairliğinin yanı sıra sinemacı, yazar, oyuncu ve ressam. Modern İran sinemasının temellerinin atılmasında da çok önemli bir rolü var.

Kitaplara ve şiire düşkün sert mizaçlı bir albayın ve kendi ifadesiyle çocuksu ve masum bir annenin çocuğuydu Füruğ Ferruzad.

Daha gençliğinin ilk yıllarında eş baskısına isyan ettiği için çocuğundan koparılır. İlk şiir kitabı yirmi yaşındayken yayımlanır. Otuz iki yıllık yaşamında beş şiir kitabı yayımlanacaktır.

Füruğ Ferruzad şiirleri toplumun kadınlar üzerindeki baskısı, aşk, yalnızlık ve hüzün üzerinedir.

Yazdığı bir mektupta, “Benim arzum İranlı kadınların özgürlüğü ve onların haklarının erkeklerle eşit olmasıdır. Ben bu ülkede erkeklerin adaletsiz dünyasında kız kardeşlerimin çektikleri sıkıntıları biliyorum. Sanatımın yarısını onların dert ve ıstırapları için kullanıyorum.” demiştir.

Sürdüğü arabayı, bir okul servisine çarpmamak için aniden yön değiştirmiş ve yaptığı kaza sonucu hayata veda etmiştir.

Yaralarım Aşktandır tiyatro oyununda ölüsüne bile tahammül edilemeyen Ferruzad’ın aslında tek derdinin baskının olmadığı bir atmosferde yaşamak olduğunu, çektiği her bir acıyı damıtıp nasıl sese şiire çevirdiğini izleyeceksiniz.

Oyunun başından sonuna dek ünlü şairin çocukluğu yetişkinliği, şair olma sürecindeki etkenler ve kendini var etme çabasını akan bir nehir değil ömür diyerek izleyeceksiniz.

Füruğ Ferruzad evladından ayrılıyor, âşık oluyor, boşanıyor, kalp kırıklıkları yaşıyor, dans ve isyan ediyor. Füruğ Ferruzad yaşamak istiyor.

Bu tiyatroda aklınızdan çıkmayacak bir kadının isyanı var.

Oyunu Türkiye’nin önemli yazarlarından Şebnem İşigüzel kaleme aldı. Berfin Zenderlioğlu da yönetti. Tek kişilik oyunun dev kadrosu da Nazan Kesal.

Bu oyuna gitmeyi kaçınılmaz kılan sebepler çok… Füruğ Feruzad’ın hayatından kesitlere tanık olmak, şiirli sözlerde düşüncelere dalmak, kusursuz bir senaryo deneyimlemek ya da Nazan Kesal’ın muhteşem oyunculuğunu izlemek için gidebilirsiniz. Her bir sebep tek başına oyunun izlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Tek kişilik bu oyun tek perde olarak sahneleniyor.

KÜNYE

İlk Sahnelendiği Yıl: 2019
Oynayan: 
Nazan Kesal 
Yazan: Şebnem İşigüzel
Yöneten: Berfin Zenderlioğlu
Işık ve Dekor Tasarım: Cem Yılmazer
Müzik: Burçak Çöllü
Yönetmen Yard: Deniz Biber
Kostüm Tasarım: Natali Yeres
Hareket Düzeni: Dicle Doğan
Afiş Fotoğrafı: Dilan Bozyel