Tanrının Hediyesi: The Light Between Oceans – Hayat Işığım (2016)

The Light Between Oceans, Hayat Işığım filmi Venedik film festivalinde kimi eleştirmenler tarafından çok sevilmiş ve merak duygumuzu canlı tutmuştur. Dünya prömiyerinin akabinde bizde de gösterime giren film bazı filmseverler  eleştirmenler tarafından çok sevilmiş bazılarından ise ağır eleştiriler almıştır. Hayat Işığım, aslında bir roman uyarlamasıdır. Bazen bu tarz filmleri izlediğimde özellikle konusunda romantizm içeren filmlerde acaba sadece roman olarak kalsaydı diye düşünmeden edemiyorum. Bir roman çok okunuyor, geniş kitlelere ulaşıyor birçok dile çevriliyor diye beyaz perdeye aktarılmamalı bence. 

Filmi büyük bir merak ile bekleyenler, hayal kırıklığına uğradığını söyleyemem tam olarak ama bu kadar heyecanla beklemeye değdi mi muallak, bu arada filmin IMDB puanı 7,2 beğeneni de oldukça fazla. 

Benim hoşuma gitmeyen durumlar ise çok yerli film klişesi kokuyor oluşuydu. Ama en azından ilk otuz- otuz beş dakikasını sıkılmadan izledim. 

Filmin konusuna kısaca değinecek olursam. Baş karakterimiz Tom Sherbourne, zorlu geçen -kolay geçen savaş olmuş mu ki- savaş yıllarının ardından Avustralya’ya döner ve bir deniz fenerinde bekçilik yapmaya eşi Isabella ile orada yaşamaya başlar. Gürültülü hayattan huzura ve sessizliğe evrilmişlerdir. Isabella’nın ise en büyük isteği anne olmaktır, sayısız düşük yapması,  anne olamama  ihtimali  hem psikolojik hem de fiziksel olarak onu yıpratmıştır. 

Bir gün umutlarının tamamen yitirildiği evrede bir bebek sesi duyar. Duyduğu sesin ardında sadece bir bebek yoktur. Sese doğru gittiğinde bebek ile birlikte bir adamın cesedini görürler. Çocuk özlemiyle yanıp tutuşan Isabel, Tanrının hediyesi olarak bu duruma inanmak ve bebeği alıp durumdan kimseye söz etmek istemez. 

Peki Tanrının hediyesi olarak kabul mu edeceklerdi, yoksa olması gerekeni mi yapacaklardı? Aldıkları kara hayatlarını hangi yönde değiştirip nasıl sonuçlar doğuracaktır. 

Keyifli izlemeler, yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım…

 

KÜNYE

Vizyon Tarihi: 2 Eylül 2016
Süre: 133dk
imdb: 7.2
Tür: DramRomantik
Yönetmen: Derek Cianfrance
Senarist: Derek Cianfrance
Yapımı: 2016 – ABD, Hindistan,  İngiltere
Yapımcı: David HeymanJeffrey CliffordTom KarnowskiRosie Alison,