Dikkatiniz Dağılmadan Kitap Okuyabileceğiniz 5 Mekan

Tavsiyedir, deneyiniz…

Sizleri huzur dolu ve sessizliğin kutsandığı yerlere götüreceğim. Kitap okurken, derin düşüncelere dalarak veya sakin bir şekilde çalışırken sizi rahatsız eden gürültü ve karmaşadan uzak olmanın tadını çıkaracaksınız. Bu içerik, sessizliği ve huzuru seven herkes için bir hazırlanmıştır. Sakinlik arayanların vazgeçilmez adresi olan 5 mekana götüreceğim sizi. 

Türk- Alman Kitabevi Cafe

1955’de açılan bu yer, bizi gerçekten çoğu zaman o yıllara götürüyor.  Metro ile gelecekseniz, şişhane durağında inip İstiklal caddesine doğru çıkacaksınız. Metrodan çıktığınızda, sağınıza dönüp 1,5 dakika bile sürmeyen mesafede sağda sizi bekliyor olacak. 

Burası benim en favori mekanım. Çalışanları müthiş, hiç kimse başınızda dikilmiyor ve sürekli ne istersiniz diye size sormuyor. Ama büyük handikapı bazı saatler çok yoğun olması. Ben genelde sabah saatlerini tercih ediyorum. 

Mekanın en dikkat çekici özelliği bence, herkesin ya ders çalışmak ya işini yapmak ya da kitap okumak için gelmesi. Burayı ziyaret eden profilin, gerçekten toplumun aydınlık yüzü olduğunu düşünüyorum.

Güzel durumlardan bir tanesi de, mekanda sigara içilmemesi. Sessizliğe ve huzura gömüldüğünüz o anda sigara dumanına boğulmuyorsunuz.

Adres: Türk Alman Kitabevi & Cafe, Şahkulu, İstiklal Cd. No:237, 34431 Beyoğlu/İstanbul

Çalışma Saatleri: 07:00-23:00

Tasarım Bookshop & Cafe

Kitap okumak, sessizce oturmak bir şeyler yazmak için muhteşem bir mekan. Sanırım ileride bir yer açmak istesem tıpkı böyle olur. Duvarların boydan boya kitap olması, beni o kadar heyecanlandırıyor ki. Yaptığın işe ara vermek istediğinde, kitapların dünyasına uğrayabileceğiniz  biraz nefes alabileceğiniz bir yer burası. Adı gibi, gerçekten tasarım harikası.

Mekanın bence tek olumsuz özelliği akşam 20.00’de kapanıyor oluşu. Benim gibi, işten çıkıp eve gitmek yerine kitap kafelere koşan biri için üzücü bir durum.

Adres: Caferağa, Nevzemin Sk. 6/A, 34714 Kadıköy/İstanbul

Çalışma Saatleri: 10:00–20:00

Kırmızı Kedi (İstanbul Beyoğlu Tünel)

Şişhane yokuşlarını iner ve çıkarken bir anda karşıma çıkan ve beni dinlendiren müthiş bir yer. 

Karşıma ilk çıktığında burayı daha önce görmediğim için çok üzüldüm, ama daha fazla geç kalmadığım için de sevindim. Hemen içeriye keşfetme arzusu doldu içimde. Girdim ve nizam ile dizilmiş kitaplar, tertemiz masalar aydınlık insanlar bir anda yorgunluğumu unutup, içim huzur doldu. Burası, yazabilme tutkusunu daima içinde canlı tutanların ve ilhamı alabildikleri enfes bir yer. 

Bir kitabevinde hayal edin kendinizi, işte o hayaldeki kitabevi burası. Sizlere büyük bir şevk ile burayı tavsiye ediyorum. İnanın bir an olsun pişman olmayacaksınız. Özellikle de en karmaşık işlerinizi halletmek için gidin, bir anda düğümler çözülecek mekanın atmosferi ile. 

Adres: Tünel Meydanı Sokak No:2 Beyoğlu/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09:00–22:00

İBB Moda İskele Kütüphanesi - Atatürk Kitaplığı

Kitap ve deniz kokusunun birleştiği müthiş bir yer, tüm kitap severlerin buluşma noktası. Buranın rotasını şöyle çizebilirsiniz, sabah moda sahilde yürüyüş, ardından da güzel, lezzetli ve ucuz kahve. 

İBB’nin en güzel projelerinden biri burası. 19 Ağustos 2022 tarihinde yeniden açıldı. Açıldığı günden bugüne kadar yoğun ilgi gördü ve görmeye de devam edecek. İki yakadaki edebiyat severlerin buluştuğu yer burası. Özellikle öğrencilerin çoğunlukta olduğu, manzaranın safi deniz olduğu bir yer. Bence tek kelime ile huzur, denizin kokusu, dokusu rengi ve kitapların muhteşem dünyası. 

Adres: Caferağa, Moda Cd., 34710 Kadıköy/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09:00–22:00

Books and Coffee

Burayı ilk 2017 yılında tamamen tesadüfen gördüm. Gördükten sonra yaşadığım hayranlık ve şaşkınlık görülmeye değerdi bence. Ve o zamanlar, İstanbul’da yaşamama rağmen kendime söz vermiştim, senede bir gün buraya geleceğim. Hemen instagramda paylaştım. Böyle bir yerin farkında olmayan herkese farkındalık kazandırmak istedim. Müthiş bir şeydi bu ya’

2017’den beri, senede bir gün de olsa buraya giderim. Gitmeye de devam edeceğim. Karaköy’ün mülteci yoğunluğu ve buranın etrafında yoğunlaşan insan kalabalığı tek negatif özelliği, ama inanın üst katın profili bambaşka. Sadece okumaya, ders çalışmaya gelen insanlar var. 

Adres: Azapkapı, Teğmen Hüseyin Sofu Sk. No:13, 34431 Beyoğlu/İstanbul

Çalışma Saatleri: 09:00-23:00

oiktoz; bolca kültür çokça sanat mottosuyla yola çıkan bir kültür sanat girişimidir. Bir websitesi, bir sanat kulübü, bir dergisi, bir bülteni ve içerisinde şimdiden birçok oiktozlu barındıran yaşayan ve gelişen bir topluluktur. Kültür ve sanatla ilgilenmekten mutluluk duyan ve bu mutluluğun devam etmesi için de bu alanda üreten insanların hikayelerini anlatan bir oluşumdur.