Cengiz Okuyucu İle “Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi” Başlıyor

oiktoz akademi; sinema, tiyatro ve edebiyat alanında yaratıcı ve interaktif atölyeler düzenleyerek, kültür ve sanat alanında yeni bir soluk yaratmayı hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda; oiktoz akademi‘nin yeni atölyesi şimdi sizlerle buluşuyor.

oiktoz akademi‘nin merakla beklenen “Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi”, 25 Şubat Pazar günü, usta oyuncu ve eğitmen Cengiz Okuyucu ile başlıyor. Sınırlı kontenjan dahilinde 4 ay (16 hafta) sürecek ve oiktoz akademi tarafından “Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi Katılım Belgesi” verilecek bu deneyimsel atölye için hemen şimdi kaydolun.

“Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi” 4 ay boyunca her hafta pazar saat 12.00 – 16.00 arasında  İstanbul Kadıköy Devridaim Enstitüsü‘nde gerçekleştirilecektir. Atölyede eğitmen olarak; birçok tiyatro oyunu, sinema filminde yer almış, usta oyuncu ve deneyimli eğitmen Cengiz Okuyucu yer alacaktır.

Kontenjan sınırlıdır. Son başvuru tarihi 23 Şubat 2024’tür. Başvuru sırasına göre alımlar gerçekleştirilecektir, bu sebeple son başvuru tarihini beklemeden kayıt olmanız tavsiye edilir. Başvuru formuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Not: Her başvuran, atölyeye direkt kabul edilmeyecek, ön görüşmeye tabii tutulacaktır. Katılımcıların atölyeden beklentileri, motivasyon ve istekleri seçimlerini etkileyecektir.

“Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi”ücretli” olup ilgili herkesin katılımına açıktır. Ücret bilgisi aşağıdaki başvuru formunu dolduran katılımcılara iletilecektir. Atölyeye katılan katılımcılara; oiktoz akademi’nin gerçekleştireceği bir sonraki atölye için %10 indirim uygulanacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın.


“Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi” Hakkında

1. Ay
Oyunculuğa ilk kez adım atmış ya da daha önce çeşitli yerlerde eğitim almış kişilerin temel olarak öğrenmesi gereken bilgilerin öğretilmesi amaçlanmaktadır. Kişilerin eğilimleri, algılama biçimleri, öğrenme alışkanlıklarının tespit edilmesinin sağlanacağı süreçtir. Bu özelliklerin tespit edilmesinden sonra, kişiye uygun şekilde seçilecek olan tiyatro metinleri ile çalışmalar başlayacaktır.

2. Ay
Kişiye uygun olarak seçilen tiradların çalışılacağı kısımdır. Metnin çözümlenmesi, karakter analizi, karakterin duygularının belirlenmesi, belirlenen duyguların kişi tarafından dışavurumu, karakterin fiziksel durumunun belirlenmesi ve bu süreçte diksiyon üzerine çalışmaların yapılması amaçlanmaktadır.

3.⁠ ⁠ve 4. Ay
Çalışılan tiradlar doğrultusunda kadroya uygun oyun seçimi yapılır. Oyun içinde bulunan roller kadroya uygun şekilde dağıtılır. 2. ay içinde öğrenilen bilgilerin tatbik edilmesi ve pekiştirilmesi açısından çok önem taşıyan bir süreçtir. Bu süreçte; Kamera Önü Oyunculuğu, Tiyatro Oyunculuğu gibi farklı gösterilen biçimlerin sadece teknik konularda ayrıldığı ve bu ayrımların neler olduğu anlatılır.

Bu son 2 aylık süreçte ve sonunda, hem eğitim süresince öğrendiklerimizi pratiğe dökme anlamında fayda sağlayacak hem de sahne üzerine ve seyirci karşısına çıkarak deneyim kazanma fırsatı yakalayacağız. Sizleri de güzel ve öğretici anılar biriktirmeye davet ediyoruz.

 

TARİH VE ZAMAN: 25 Şubat Pazar / 12.00 – 16.00 (4 ay / 16 hafta boyunca her pazar aynı saat aralığında) (Toplam 64 Saat)
MEKAN: Devridaim Enstitüsü: Rasimpaşa, Başakçı Sk. Barış Apt. No:10 Blok No:12 34716 Kadıköy / İstanbul

 

Eğitmen: Cengiz Okuyucu

2 Ekim 1979 İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında Zeytinburnu’ nda başladığı oyunculuk kariyerine Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun olarak devam etti. Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Klakson Borazanlar ve Bırtları, Çıkmaz Sokak Çocukları, Sırça Hayvan Koleksiyonu, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, Kaç Baba Kaç, Sevgili Doktor ve Yedi Kocalı Hürmüz adlı oyunlarda görev yapan oyuncu, televizyon ve sinema sektöründe de birçok yapımda rol almıştır. Zeynep’ in Sekiz Günü, Beginner, Leblebi Tozu, Yapışık Kardeşler sinema filmlerinin yanında; Cennet Mahallesi, Sakarya Fırat, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Çarpışma, Kırmızı Oda, Evlilik Hakkında Her Şey ve Son Yaz adlı dizilerde de görev almıştır. Uzun yıllardır eğitmenlik kariyerini de başarılı bir şekilde sürdüren oyuncu, sektöre ve konservatuarlara sayısız oyuncu yetiştirmiştir.

 

Yaratıcı Oyunculuk Atölyesi için başvurular kapanmıştır. Bir sonraki atölye hakkında bilgi almak için oiktoz@gmail.com adresine yazabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

oiktoz; bolca kültür çokça sanat mottosuyla yola çıkan bir kültür sanat girişimidir. Bir websitesi, bir sanat kulübü, bir dergisi, bir bülteni ve içerisinde şimdiden birçok oiktozlu barındıran yaşayan ve gelişen bir topluluktur. Kültür ve sanatla ilgilenmekten mutluluk duyan ve bu mutluluğun devam etmesi için de bu alanda üreten insanların hikayelerini anlatan bir oluşumdur.