“Ara Güler Arşivinden İzmir ve İstanbul Fotoğrafları” Sergisi

“Ara Güler Arşivinden İzmir ve İstanbul Fotoğrafları” sergisi, Ege Üniversitesi 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri kapsamında 1 Aralık 2023 tarihine kadar sanatseverler ile buluşacak.

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri, Cumhuriyetin 100. Yılına özel “Vefa” teması ile kapılarını açtı. Sanat şöleni kapsamında “Ara Güler Arşivinden İzmir ve İstanbul Fotoğrafları” sanatseverler ile buluşacak. Ara Güler Müzesi ve Ege Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen fotoğraf sergisinin açılışı Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 6 Kasım 2023 pazartesi günü saat 18.00’de gerçekleşti. Sergi 1 Aralık 2023 tarihine kadar Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Türkiye’de kültür ve sanat alanında uzun soluklu çok sayıda kurumun kurucusu ve destekçisi olan Doğuş Grubu ile Ara Güler arasında yapılan anlaşma doğrultusunda 2018 yılında açılan Ara Güler Müzesi,  Ege Üniversitesi 10. Uluslararası EgeArt Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi ana salonunda 45 adet siyah/beyaz fotoğraf ile İzmir’de izleyiciyle buluşuyor.

Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ve bir sanatçıya ithaf edilen ilk ve tek fotoğraf müzesi olma özelliğini taşıyan Ara Güler Müzesi, kurulduğu günden bu yana bomontiada İstanbul’da bulunan Ara Güler Müzesi haricinde çeşitli illerde bulunan sanat kurumları, müzeler ve yerel yönetimlerle iş birlikleri yaparak Ara Güler arşivinden birbirinden değerli fotoğraf ve belgeyi geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmak üzere sergi ve etkinlikler düzenliyor.

oiktoz; bolca kültür çokça sanat mottosuyla yola çıkan bir kültür sanat girişimidir. Bir websitesi, bir sanat kulübü, bir dergisi, bir bülteni ve içerisinde şimdiden birçok oiktozlu barındıran yaşayan ve gelişen bir topluluktur. Kültür ve sanatla ilgilenmekten mutluluk duyan ve bu mutluluğun devam etmesi için de bu alanda üreten insanların hikayelerini anlatan bir oluşumdur.