1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali Başlıyor

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), 3-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek ve 23 farklı prodüksiyona ev sahipliği yapacak. Festival, Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa ve Yunanistan’dan gelen tiyatro, müzik, dans ve performans eserlerini ağırlayacak. Etkinlikler karada ve deniz üstünde gerçekleştirilecek ve ayrıca söyleşiler ve atölye çalışmaları da sunulacak.

BOTİF, Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın eş sanat yönetmenliğinde gerçekleştirilecek ve farklı sanat disiplinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bodrum’un kültürel zenginliklerini kutlayan bir programla 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali, Cumhuriyet’in 100. yılında bu şehre taşınacak.

Biletler, Biletinial üzerinden temin edilebilecek ve festivalde Türkiye, Almanya, Belçika, Fransa ve Yunanistan’dan gelen toplam 23 prodüksiyon izleyiciyle buluşacak. Bu etkinlikler farklı mekanlarda gerçekleşecek, bunlar arasında Inspera Sahne, Inspera Mini Sahne, Inspera Açık Sahne, Bodrum Kalesi, STS Bodrum, Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi ve Nurol Kültür Merkezi bulunmaktadır.

Açılışı İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Deli Dumrul” oyunuyla yapacak olan festival, Türkiye’den ve Avrupa’dan birçok oyunu sahneleyecek. Türkiye’den Bedirhan Dehmen & MTDist’in “BİZ”, Donkişot Tiyatro’nun “Gelin Tanış Olalım”, Faraza Tiyatro’nun “Misket”, Tiyatro D22’nin “Hakikat, Elbet Bir Gün”, BAM İstanbul’un “Istırap Korosu”, Şirin Aktemur’un “Hasret”, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nun “Hayal Satıcısı” adlı prodüksiyonlarını ağırlayacak. Almanya’dan Interkulturell-Aktiv e.V.’nin “NSU – Kurbanlar Arasında Almanlar da Var”, MomoAct’ın “Ashura”; Belçika’dan Theater Antract’ın “Tut Bırak” ve Platform 0090’ın “Gılgamış” adlı prodüksiyonları sahnelenecek.

Ayrıca festivalin en ilgi çekici etkinliklerinden biri, STS Bodrum adlı yelkenli okul gemisinde gerçekleşecek olan bir okuma tiyatrosu olacak. Jehan Barbur’un ev sahipliğinde gerçekleşecek ve her bir temsilde Aslı Kobanbay, Berna Laçin, Derya Alabora, Deniz Çakır, Esra Akkaya, Gülbin Yeşil, Kaan Çakır, Kaya Akkaya, Kerem Kobanbay, Koray Şahinbaş, Mustafa Alabora, Yonca Şahinbaş gibi farklı tiyatro sanatçılarının Halikarnas Balıkçısı’nın “Mavi Sürgün” eserinden bölümler okuyacağı etkinliğe, Jehan Barbur da muhteşem sesi ve şarkılarıyla eşlik edecek.

Festival kapsamında ayrıca konserler ve söyleşiler düzenlenecek. Cem Yıldız’ın “Ben Uçarım Gökler Uçar”, Almanya’dan Sema Moritz’in “Efsane Hanımlar”, Renan Bilek’in “Aranjmanlar-Öyküleriyle Şarkılar”, Nuri Harun Ateş’in “Das Cabaret” ve Sokrates Sinopoulos ile Derya Türkan’ın Türkiye – Yunanistan ortak yapımı “İstanbul’dan Mektup” konserleri Bodrumlu sanatseverlerle buluşacak. Dilek Türkan ve Oğuzhan Balcı’nın Muğla Büyükşehir Belediyesi Şehir Orkestrası’yla birlikte vereceği “Şarkıların Cumhuriyeti” konseri ise 10 Kasım’da Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde ücretsiz olacak gerçekleştirilecek.

4 Kasım’da Yücel Erten ve Mustafa Avkıran’ın; 5 Kasım’da ise Daphnis Kokkinos ve Koza Tamdoğan’ın Nurol Kültür Merkezi’nde halka açık söyleşiler gerçekleştireceği festival kapsamında, Pina Bausch Dans Tiyatrosu’nun dansçısı ve prova yönetmeni Kokkinos aynı zamanda profesyonellere yönelik ve katılımın rezervasyonla mümkün olduğu bir atölye çalışması da düzenleyecek.

Arrangement Provisoire’ın Fransa-Brezilya ortak yapımı olan “Beyaz” adlı çağdaş dans gösterisi ve Evren Erbatur’un “Sorularımdan Korkmayın Ben Sadece Bir Dramaturgum” adlı performansıyla renklenecek olan 1. BOTİF, Emre Kınay ve Çiğdem Gürel’in sahne alacağı Kapanış Partisi’yle sona erecek.

1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali, Bodrum’un kültürel ve sanatsal çeşitliliğini yansıtmak ve paylaşmak için önemli bir platform sağlayacak. Festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, BOSAV (Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı) ve Mey|Diageo’nun katkılarıyla gerçekleştirilecek. 3-16 Kasım 2023 tarihleri arasındaki festivalin biletleri Biletinial’dan temin edilebilir.

oiktoz; bolca kültür çokça sanat mottosuyla yola çıkan bir kültür sanat girişimidir. Bir websitesi, bir sanat kulübü, bir dergisi, bir bülteni ve içerisinde şimdiden birçok oiktozlu barındıran yaşayan ve gelişen bir topluluktur. Kültür ve sanatla ilgilenmekten mutluluk duyan ve bu mutluluğun devam etmesi için de bu alanda üreten insanların hikayelerini anlatan bir oluşumdur.